5 vietos pasaulyje, kur žmonės gyvena iki 100 metų

longevity hotspots across the globe

Mėlynosios zonos – tai regionai, pasižymintys ypatingu žmonių ilgaamžiškumu, kuriuose gyventojai nuolat gyvena ilgiau nei 100 metų. Tai Sardinija (Italija), Okinava (Japonija), Nikoja (Kosta Rika), Loma Linda (Kalifornija) ir regionas Graikijoje. Šioms vietovėms būdinga augalinė mityba, stiprūs bendruomenės ryšiai, mažo streso aplinka ir reguliarus fizinis aktyvumas. Tyrinėjant unikalias jų gyvenimo būdo paslaptis atskleidžiamos įdomios įžvalgos apie išskirtinį senėjimą.

Kas sudaro mėlynąją zoną?

longevity community diet movement

Kuo mėlynoji zona skiriasi nuo kitų pasaulio regionų? Mėlynosios zonos – tai geografinės teritorijos, pasižyminčios išskirtiniu žmonių ilgaamžiškumu, pasižyminčios moksliškai patvirtintais dokumentais apie didelę šimtamečių koncentraciją. Šie regionai turi atitikti griežtus kriterijus, įskaitant patikimus gimimo ir mirties įrašus ir akivaizdžiai aukštesnius nacionalinius ir vietinius ilgaamžiškumo rodiklius.

Sertifikuotoms mėlynosioms zonoms būdingi bendri gyvenimo būdo principai, lemiantys ilgesnę gyvenimo trukmę: mažo streso aplinka, reguliarus fizinis judėjimas, tvirti bendruomenės ryšiai ir daugiausia augalinė mityba. Penkios pripažintos mėlynosios zonos, esančios Graikijoje, Japonijoje, Italijoje, Kalifornijoje ir Kosta Rikoje, pasižymi šiomis gyvenimą ilginančiomis savybėmis.

Viduržemio jūros stebuklas: Sardinija, Italija

mediterranean blue zone longevity

Įsikūrusi žydruose Viduržemio jūros vandenyse, Sardinija yra žmogaus ilgaamžiškumo paminklas ir gali pasigirti didžiausia pasaulyje šimtamečių vyrų koncentracija. Nuostabią salos gyventojų gyvenimo trukmę lemia tradicinis gyvenimo būdas, kurio pagrindą sudaro augalinė mityba, kasdienis fizinis aktyvumas ir stiprūs bendruomenės ryšiai.

Labai svarbus vaidmuo tenka genetiniams veiksniams, o Ogliastros regione nustatytas unikalus su ilgaamžiškumu susijęs genetinis variantas. Cannonau vynas, kuriame gausu širdžiai naudingų flavonoidų, prisideda prie jų geros savijautos. Ganiava, ekologinis ūkininkavimas ir giliai įsišakniję socialiniai papročiai sukuria sveikatą puoselėjančią aplinką ir parodo, kaip kultūriniai papročiai ir genetiniai polinkiai gali labai pailginti žmogaus gyvenimą.

Japonijos ilgaamžiškumo paslaptys: Okinavos

community centered plant based longevity

Japonijai priklausanti Okinavos sala yra nepaprastas žmogaus ilgaamžiškumo pavyzdys, nes jos gyventojai nuolat prieštarauja pasauliniams senėjimo lūkesčiams. Moterys čia įprastai sulaukia 100 metų, nes jų gyvenimo būdas paremtas augaline mityba, stipriais bendruomenės ryšiais ir tikslingu gyvenimu.

Jų mityboje daugiausia dėmesio skiriama maistinių medžiagų turintiems maisto produktams, tokiems kaip tofu, miso ir jūros dumbliai, o socialiniai tinklai, vadinami moai, nuo vaikystės teikia emocinę ir finansinę paramą. Ikigaikoncepcija – asmeninės prasmės ir motyvacijos ieškojimas – skatina nuolatinį įsitraukimą.

Fizinis aktyvumas tebėra neatsiejama kasdienio gyvenimo dalis, o gyventojai išlieka judrūs ir žvalūs ir vyresniame amžiuje – tai rodo holistinį požiūrį į sveikatą ir gerovę.

Pura Vida: , Kosta Rika

Kadangi ilgaamžiškumo tyrimuose ir toliau atrandami įdomūs geografiniai žmonių gyvybingumo telkiniai, Kosta Rikos Nikojos pusiasalis tampa įtikinamu išskirtinio senėjimo pavyzdžiu. Čia gyvena vienas didžiausių Amerikoje šimtamečių, kurių vidutinis gyvenimo amžius siekia 85 metus.

Jų gyvenimo būdas grindžiamas augaline mityba, kurią sudaro moliūgai, kukurūzai ir pupelės, kalcio turtingas vanduo ir stiprūs bendruomenės ryšiai. Dvasinės praktikos, šeimyniniai ryšiai ir gilus tikslo suvokimas, įkūnytas „plan de vida” filosofijoje, labai prisideda prie jų puikios sveikatos.

Reguliarus fizinis aktyvumas ir optimistinė pasaulėžiūra dar labiau padidina nikojiečių nepaprastą ilgaamžiškumą.

Amerikos mėlynoji zona: Loma Linda, Kalifornija

Pietų Kalifornijoje esanti Loma Linda yra unikali bendruomenė, kurioje religinis pamaldumas ir sveikas gyvenimo būdas susilieja ir lemia nepaprastą ilgaamžiškumą. Šioje glaudžioje bendruomenėje gyvenantys septintosios dienos adventistai praktikuoja holistinį gyvenimo būdą, pabrėždami augalinę mitybą, reguliarią mankštą, susilaikymą nuo alkoholio ir kassavaitinį šabo šventimą.

Stiprūs socialiniai ryšiai bažnyčioje ir studijų grupėse dar labiau prisideda prie gyventojų gerovės. Mokslininkas Danas Buettneris Loma Lindos miestą pavadino Mėlynąja zona, todėl jo gyventojai gyvena maždaug 10 metų ilgiau nei vidutinis žmogus. Nepaisant tam tikro skepticizmo dėl patikrintų ilgaamžiškumo duomenų, bendruomenės įsipareigojimas sveikai gyventi išlieka įtikinamu sveikatingumo pavyzdžiu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *